PostHeaderIcon Dünya`nın 7 Harikası (Dünya`nın Yeni 7 Harika Yapıları) Yapıları Videosu

Dünya`nın 7 Harikası (Dünya`nın Yeni 7 Harika Yapıları) Yapıları Videosu


Dünya`nın 7 Harikası (Dünya`nın Yeni 7 Harika Yapısı) Yapısı Bilgileri

İşte Dünya'nın yeni 7 harikası

LİZBON (A.A)
İşte Dünya'nın yeni 7 harikası Türkiye'den Ayasofya'nın da finalistler arasında yer aldığı, dünyanın yeni 7 harikası açıklandı.

İşte finale kalan 21 yapıt!

Ürdün'deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika'daki Chichen Itza Piramidi, İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan'daki Taç Mahal anıt mezarı olarak açıklandı. 21 yapıtın yer aldığı finalistler arasında bulunan Ayasofya, yeni 7 harika arasına giremedi.

Dünyanın 7 harikasının açıklandığı törene ABD'li sinema sanatçısı Hillary Swank, Hintli sinema sanatçısı Bipasha, Basu ve İngiliz sinema sanatçısı Ben Kingsley katılırken, ünlü ABD'li şarkıcı Jennifer Lopez ve ünlü opera sanatçısı Jose Carreras, seslendirdikleri parçalarla törene renk kattı.

Dünyanın 7 harikası, başkanlığını İsviçreli Bernard Weber'in yaptığı merkezi İsviçre'de bulunan New7Wonders Vakfı tarafından, 100 milyondan fazla kişinin internetten veya cep telefonu mesajlarıyla 6 yıl içinde www.new7wonders.com internet sitesine verdikleri oylarla belirlendi.

Merkezi Paris'te bulunan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek amacıyla yapılan oylamayı, yalnızca oylamaya katılanların düşüncesini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini açıklarken, New7Wonders Vakfı Başkanı Weber, oylama sonucu elde ettikleri gelirin yüzde 50'sinin tüm dünyadaki eserlerin restorasyonu amacıyla harcanacağını belirtti. Restorasyonu yapılacak eserler arasında, Afganistan'da 2000 yılında Taliban tarafından havaya uçurulan dev Bamiyan Buda heykeli de bulunuyor.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları

1-Elhamra Sarayı
Elhamra (12. yüzyıl) Granada, İspanya 13 hektar bir alana kurulu saray cezp edici freskleri ve iç detayları ile ünlüdür. Mağrip mimarisinin dünyadaki en güzel örneklerinden biri olan yapı aynı zamanda Avrupa’da en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları

2-Atina Akropolü (M.Ö. 450 - 330)
Atina Akropolü (M.Ö. 450 - 330) Atina, Yunanistan Atina’nın “Kutsal Kayası” olarak bilinen yerin üzerine inşa edilmiş olan Akropolün amacı şehir vatandaşlarına kudret ve koruma sağlamaktı. Akropol tapınakları eski ve yeniçağın en ünlü inşaat abidelerinden biri haline gelmiştir. Bugün, özellikle Panteon Yunan Medeniyetinin bir sembolüdür. Tapınağın grafik görüntüsü UNESCO logosunda kültür ve eğitimi temsil etmektedir.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları

3-Angkor (12. yüzyıl) Kamboçya
Angkor (12. yüzyıl) Kamboçya Angkor Güney Doğu Aysa Khmer İmparatorluğunun en önemli abidesi ve dünyanın en büyük tapınağıdır. 12. yüzyılın başında Kral Survayaman döneminde inşa edilmiş olan Angkor muhteşem güzelliği ve detaylı işlemeleriyle dikkat çekmektedir. Su kanalları, eşmerkezli duvarları ve muhteşem tapınak tepesiyle, çevrede denizler evrenin merkezinde Meru tepesi olmak üzere, Angkor Wat Hindi Kozmosunu temsil etmektedir.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları

4-Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi)
Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza, Maya medeniyetinin ekonomik ve politik merkezi olarak hizmet vermiş en meşhur Maya tapınak sitesidir. Değişik yapıları –Kukulkan piramidi, Chac Mol Tapınağı, Bin Kolonlar Geçidi, Tutukluların Oyun Sahası – bugün dahi harikulade bir mimari alan ve mekân düzenleme göstergesi olarak kendini göstermektedir. Piramidin kendisi Maya tapınaklarının en sonuncusu hiç şüphesiz en büyüğüdür.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
5-Kurtarıcı İsa Heykeli (1931) Rio de Janeiro, Brezilya
Kurtarıcı İsa Heykeli (1931) Rio de Janeiro, Brezilya Bu İsa heykeli 38 metre yüksekliğindedir ve Rio de Janeiro şehrine tepeden bakan Corcovado Tepesinin üzerine yerleştirilmiştir. Brezilyalı Heito da Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından gerçekleştirilen bu anıt dünyanın en çok tanınan anıtlarından biridir. Heykelin yapımı beş yıl sürmüştür ve Ekim 1931’de açılışı yapılmıştır. Ziyaretçileri kollarını açarak karşılayan heykel şehrin ve Brezilya halkının sıcaklığının sembolü haline gelmiştir.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları

6-Roma Coliseum’u (M.S. 70 - 82) Roma, İtalya Roma    
Roma Coliseum’u (M.S. 70 - 82) Roma, İtalya Roma şehrinin merkezinde bulunan bu muhteşem amfiteatr başarılı lejyonerlerin ve Roma İmparatorluğunun onuruna inşa edilmiştir. Dizayn tasarımı bugün dahi geçerli olan bir anıttır ve yapılışından 2000 yıl sonra modern stadyumlar Coliseum’un orijinal tasarımından etkilenmektedirler. Bugün, filmler ve tarih kitapları vasıtasıyla bu arenada seyircilerin beğenisine sunulan acımasız dövüşler ve oyunlar hakkında daha fazla bilgi sahibiyiz.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları

7-Eiffel Kulesi (1887 - 89) Paris, Fransa Mimar Gustave Eiffel’in eseri
Eiffel Kulesi (1887 - 89) Paris, Fransa Mimar Gustave Eiffel’in eseri olan bu muhteşem çelik kule Paris şehrinin olduğu kadar Fransa’nın da sembolü haline gelmiştir. Yapıt sadece bütün dünyada tanınmakla kalmayıp muhtemelen Batı Dünyasının en popular mimari yapılarından biri olma özelliğini de taşımaktadır. Empire State Building’in inşasından önce dünyanın insan yapısı en yüksek yapıtı olma unvanına sahipti. Kule her yıl altı milyon insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
8-Çin Seddi (M.Ö 220 ve M.S. 1368 - 1644)    
Çin Seddi (M.Ö 220 ve M.S. 1368 - 1644) Çin Büyük Çin Seddi mevcut surları birleştirilmiş bir savunma sistemi şeklinde birbirine bağlamak ve Çin’i Moğol saldırılarından korumaya için yapılmıştır. İnsan eliyle bugüne dek yapılmış en büyük ve uzaydan görülebilen tek abidedir. Bu anıtın yapımında binlerce kişi hayatını kaybetmiş olmalıdır.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
9-Aya Sofya (M.S. 532 - 537) İstanbul, Türkiye     
Aya Sofya (M.S. 532 - 537) İstanbul, Türkiye Aya Sofya İmparator Jüstinyen’in saltanatı sırasında, Bizans’ın güç ve etkinlik açısından en güçlü olduğu zaman inşa edilmiştir (M.S. 532-537). Mimari yapısının önde gelen özelliği olan masif kubbesi camilerin mimarisinde örnek olarak alınmıştır. Gerçekte, Bizans’ın yıkılmasından sonra Aya Sofya bir Osmanlı camisine dönüştürülmüştür. Bugün müzeye dönüştürülen abide Müslümanlara olduğu kadar ve Hıristiyanlara da hizmet vermektedir.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
10-Kiyomizu Tapınağı (749 - 1855) Kyoto, Japonya
Kiyomizu Tapınağı (749 - 1855) Kyoto, Japonya M.S. 794 yılında planlanan Kyoto saray ve tapınakları Jopanya imparatorlarının ve şogunların 1000 yıldan fazla oturma mekânı olmuştur. Japonya İmparatoru Gosho İmparatorluk Sarayında taç giyer. Diğer önemli yapıtlar arasında Higashi Nonganji ve Nishi Hoganji tapınak komplekslerini, “Altın Malikâne” ile Kinkakuji Tapınağını ve “Berrak Suları” ile Kiyomizu Tapınağını sayabiliriz. Kyoto siteleri tarih boyunca birçok defalar yıkılmış ve yeniden yapılmıştır ve Asya’nın en önde gelen kültür miraslarından biridir.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
11-Kremlin ve Kızıl Meydan (1156 - 1850) Moskova, Rusya I.Ivan’ın malikânesi    
Kremlin ve Kızıl Meydan (1156 - 1850) Moskova, Rusya I.Ivan’ın malikânesi olarak inşa edilen Kremlin sarayı 1917 Rus İhtilaline kadar Rus Çarlarının resmi sarayıdır. Halen bugün Başkanın çalışma ofisi olarak kullanılmaktadır. Kremlin Sarayının önü Kızıl Meydan’dır – birçok kişinin 1 Mayıs gösterileriyle bağdaştırdığı etkileyici ve muhteşem bir meydan. Meydanda ayrıca 1550 yıllarında Korkunç Ivan’ın Kazan Moğol kalesini ele geçirmesinin onuruna yapılan St Basil Kilisesi de bulunmaktadır.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
12-Machu Picchu (1460-1470) Machu Picchu, Peru Inka İmparatorluğu    
Machu Picchu (1460-1470) Machu Picchu, Peru Inka İmparatoru Pachacutec 15. yüzyılda Manchu Picchu (“Eski Dağ”) olarak bilinen dağda bulutlar içinde bir şehir inşa ettirmiştir. Bu muhteşem yerleşim merkezi And platosundan başlayarak balta girmemiş Amazon ormanlarının Urubamba Nehrine kadar uzanmaktadır. İnkalar tarafından çiçek hastalığı salgınından dolayı terkedilmiştir. İspanyolların İnka İmparatorluğunu ele geçirmelerinden sonra şehir üç yüz yıl boyunca “kayıp” olarak kalmış ve 1911 yılında Hiram Bingham tarafından tekrar bulunmuştur.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
13-Neuschwanstein Şatosu (1869 -1884) Schwangau, Almanya Neuschwanstein Şatosu
Neuschwanstein Şatosu (1869 -1884) Schwangau, Almanya Neuschwanstein Şatosu şato ve kalelerin stratejik olarak gerekli olmadığı bir devirde inşa edilmiştir. Bunun yerine, sadece bir fantezi olarak tasarlanmıştır – dağlar ve göllere tamamen uygun olarak düzenlenmiş kule ve surların harikulade ve romantik bir tasarımı. Birçok değişik mimari sitili ve ince elişçiliğini barındıran eser, büyüklerin olduğu kadar çocukların da nesiller boyunca ilham kaynağı olmuştur.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
14-Petra (M.Ö. 9 – M.S. 40) Petra, Ürdün Kral IV. Aretas’ın (M.Ö. 9 M.S. 40) imparatorluğu Nabataean’ın muhteşem başkenti
Petra (M.Ö. 9 – M.S. 40) Petra, Ürdün Arab Çölünün bir ucunda bulunan Petra, Kral IV. Aretas’ın (M.Ö. 9 M.S. 40) imparatorluğu Nabataean’ın muhteşem başkenti idi. Su teknolojisi konusunda uzman olan Nabateanslılar şehirlerini büyük su kanalları ve su hazneleriyle donatmışlardır. Greko-Roman örneklerine uygun olarak tasarlanmış bir amfiteatr 4000 kişiyi ağırlayacak kapasitededir. Bugün Petra’nın Mezar Sarayı, 42 metrelik Helen sitili El-Deir Manastırının tapınak duvarıyla Orta Doğu kültürünün göz kamaştıran bir örneğidir.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
15-Giza Piramitleri (M.Ö. 2600 - 2500), Mısır En eski ve tek ayakta duran Eski Harika olan Giza Piramitleri
Giza Piramitleri (M.Ö. 2600 - 2500), Mısır En eski ve tek ayakta duran Eski Harika olan Giza Piramitleri sanat ve tasarımda bugüne kadar eşi olmayan mükemmelliğin kanıtlarıdır. Hanedanlarına aynı zamanda tanrılarına hizmet etmek isteyen planlamacılar ve mühendisler tarafından yapılmışlardır. O devirlerde felsefe yoktur ve yaratma hiç bir sorgulamaya tabi değildir. Piramitler sonsuza kadar kalmak üzere yapılmış kusursuz yapıtlardır.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
16-Özgürlük Anıtı (1886) New York, A.B.D. Özgürlük Anıtı
Özgürlük Anıtı (1886) New York, A.B.D. Özgürlük Anıtı özgürlük ve bağımsızlık idealleri onuruna Fransız devletinin Amerika Birleşik Devletlerine bir hediyesidir, milli bir cömertlik jestidir. Bu büyük anıt Amerika Birleşik Devletlerine 20 yüzyıl boyunca yeni bir barış ve refah ümidiyle göçen milyonlarca göçmen için bir umut ve özgürlük sembolü haline gelmiştir. Aynı zamanda eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Rodos Adası Colossus’una en çok benzeyen tek New7Wonders’tır.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
17-Stonehenge (M.Ö. 2000 – M.Ö. 1500) Amesbury, İngiltere Stonehenge’nin yapımına M.Ö. 2000 yıllarında başlanmıştır ve tamamlanması 500 yılı bulmuştur.    
Stonehenge (M.Ö. 2000 – M.Ö. 1500) Amesbury, İngiltere Stonehenge’nin yapımına M.Ö. 2000 yıllarında başlanmıştır ve tamamlanması 500 yılı bulmuştur. Her bir kaya parçası yaklaşık 50 ton ağırlığında olduğu göz önüne alınacak olursa muhteşem bir mühendislik çalışması olarak kabul edilmektedir. Anıtı kimin ve ne amaçla yaptırdığı tam olarak bilinmemekle birlikte eski toprak ilahlarına atfedildikleri veya astronomi gözlemlemelerine yönelik bir mekân veya kutsal mezar oldukları öne sürülmektedir.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları

18-Sydney Opera Binası (1954 - 73) Sydney, Avustralya Sydney Opera Binası
Sydney Opera Binası (1954 - 73) Sydney, Avustralya Sydney Opera Binası 1973 yılında tamamlandığında, bu dünyaca ünlü bina – kelimenin tam anlamıyla- bütün Avustralya kıtasının haritadaki nirengi noktası olmuştur. Bu bina alışılmış opera binalarını taklit etmemekte veya onlara benzememektedir. Kendine özgü soyut bir yorumdur. Soyut sanat yaratma becerisi 19. yüzyılda fotoğrafın icadıyla birlikte mümkün olmuştur. Ressamlar gerçeğin kübik yorum şeklinde denemesine bu şekilde başlamışlardır.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları

19-Timbuktu (12. yüzyıl) Mali 12. yüzyılda Timbuktu Orta Doğu’dan İspanya’ya kadar uzanan Arap dünyasını besleyen en önemli dört karavan yolunun kavşağındadır.
Timbuktu (12. yüzyıl) Mali 12. yüzyılda Timbuktu Orta Doğu’dan İspanya’ya kadar uzanan Arap dünyasını besleyen en önemli dört karavan yolunun kavşağındadır. O devirlerde burada gerçekleştirilen servet birikimi burayı dünyanın en zengin yerlerinden biri durumuna getirmiştir. Buna bağlı olarak insan tarihindeki dünyanın ilk üniversitesi burada güngörmüştür – Sankore Kuran Medreseleri olarak adlandırılan İslam Üniversitesinde 20.000 öğrenci hukuk, tıp, konuşma sanatı gibi eğitimler almışlardır. Bugün güçlü bir mit olarak hafızamıza yerleşmiştir ve bu anlamda diğer bir eksi Dünya Harikası olan Babil’in Asma Bahçelerini anımsatmaktadır.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları

20-Paskalya Adası Heykelleri (10. – 16. Asır) Paskalya Adası Hollandalı kâşif Jakob Roggeveen tarafından bir Paskalya günü bulunmuştur.
Paskalya Adası Heykelleri (10. – 16. Asır) Paskalya Adası Hollandalı kâşif Jakob Roggeveen tarafından bir Paskalya günü bulunan 25 metre yükseklikte bu taş heykeller tarihçileri ve arkeoloji uzmanlarını halen orijinleri konusunda hayrete düşürmektedir. Polinezya kökenli bir toplumun bu adaya 4. yüzyılda yerleştiğine ve yegâne abide heykeller tradisyonunu oluşturduklarına inanılmaktadır. 10. ve 16. yüzyıllar arasında Moai olarak bilinen bu çok büyük taş heykelleri dikmişlerdir. Heykeller bütün dünyayı büyülemiş ve adayı mistik bir atmosferle donatmıştır.

Dünyanın yeni yedi harikası adayları
21-Tac Mahal (M.S. 1630) Agra, Hindistan    
Tac Mahal (M.S. 1630) Agra, Hindistan Bu çok büyük anıt cami beşinci Müslüman Moğol İmparatoru, Jahan Şahın emir üzerine, vefat eden çok sevdiği karısının hatırasına ve onuruna inşa edilmiştir. Beyaz mermerden yapılan saray duvarlarla çevrili bahçelerin içinde yer almaktadır. Tac Mahal Hindistan’da Müslüman sanatının en mükemmel bir mücevheri olarak kabul edilmektedir. Daha sonra İmparatorun burada hapsedildiği ve Tac Mahal’i koğuşunun sadece küçük bir penceresinden gördüğü söylenmektedir.

Eski Harika Yapılar

Click the image to open in full size.


1-ARTEMİS TAPINAĞI

Click the image to open in full size.

2-BABİL'İN ASMA BAHÇELERİ

Click the image to open in full size.

3-İSKENDERİYE FENERİ

Click the image to open in full size.

4-MISIR PİRAMİTLERİ

Click the image to open in full size.

5-RODOS HEYKELİ

Click the image to open in full size.

6-OLİMPOS'TAKİ ZEUS HEYKELİ

Click the image to open in full size.

7-MAUSOLEUM
Lizbon'daki Benfica stadında, yeni 7 harikanın ilan edildiği törene ABD'li sinema sanatçısı Hillary Swank, Hintli sinema sanatçısı Bipasha, Basu ve İngiliz aktör Ben Kingsley katılırken, ABD'li ünlü şarkıcı Jennifer Lopez ve ünlü opera sanatçısı Jose Carreras, seslendirdikleri parçalarla törene renk kattı.

Merkezi İsviçre'de bulunan New7Wonders Vakfı'nın yeni 7 harikayı bulmak için başlattığı ve 21 finalistin katıldığı yarışmaya, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişi cep telefonu ve internet üzerinden katılarak 6 yıl boyunca oy kullanıldı. Adaylar belirlenirken, "2000 yılından önce inşa edilmiş olmak, insan eliyle yapılmış olmak ve belirli bir düzeyde muhafaza edilmiş olmak" koşulları arandı. Mısır'daki Gize piramitleri, hem eski listede, hem de yeni aday listede yer alan tek yapıt oldu. Adaylar söz konusu vakıf tarafından sürdürülen yedi yıllık bir araştırmanın sonucunda belirlendi.

Dünyanın 7 harikasını barındıran eski listede Babil'in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Artemis Tapınağı, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri ve Halikarnas Müzesi bulunuyordu.

Eski listeden sadece Taç Mahal, dünyanın 7 harikası arasındaki yerini koruyabildi. Tac Mahal, aynı zamanda yeni listede Türk izlerinin bulunduğu tek eser oldu. Tac Mahal'in mimarları olan Mimar Sinan'ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul'dan davet edilmişlerdi. İnşaatta çok sayıda mimar ve ustanın yanısıra yirmi bin işçi çalıştırıldığı biliniyor.

Son Güncelleme (Çarşamba, 25 Kasım 2015 07:18)

 
Üye Girişi
Lütfen Üye Olunuz...Loading
Türkiye`nin İnanç Merkezleri
Google Dil Çeviri Robotu
Türk ve Dünya Tarihi
Google Grupları
Türk ve Dünya Tarihi grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Site İçi Arama Motoru
Ana Sayfa Dünyanın Harika Yapıları Videoları Dünya`nın 7 Harikası (Dünya`nın Yeni 7 Harika Yapıları) Yapıları Videosu

 

Kaplıca Şifalı Su Çamur Su Water Meslek Dersleri