PostHeaderIcon Adalar Müzesi'ne sergi kalkıyor!

Adalar Müzesi'ne Sergi Kalkıyor!

Adalar Müzesi'ne sergi kalkıyor! 05 Ağustos 2009 15:08
En nihayetinde gerçekleşiyor. Yıllardır, akıllarda, dillerde olan Adalar Müzesi...

Herkes hummalı bir çalışmanın içinde. Müze rüyası gerçekleşmeden önce Adalarda açılacak 'Adalar Müzesi'ne Doğru' adlı sergi, böyle bir mekanın ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya çalışacak.

8 Ağustos Cumartesi günü saat 19.00'da Büyükada İskele Meydanı'nda açılacak açık hava sergisi için dilerseniz şimdiden bir vapur hayali kurun. Sergi her ne kadar 13 Eylül'e dek sürecek olsa da Orhan Veli'nin sesine kulak verince gitme isteğiniz biraz kamçılanabilir: "Gün olur, alır başımı giderim/ Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda/ Şu ada senin, bu ada benim."

 

Açıkhava sergisi, ağırlıklı olarak Büyükada iskele meydanında ve diğer adaların iskelelerinde toplam 40 panoda yer alacak. Sergide 'Anlatılan Bizim Hikâyemizdir', 'Anılar Yok Olmasın', 'Paylaşılan Geleceğe Aktarılsın' gibi cümleler panolarda çeşitli dillerde aktarılacak. Adaların geçmişinden, yapıların tarihinden fotoğraflar, sanat eserleri gösterilecek. Bu sergi bir anlamda müzeye konulmak üzere, kıyıda köşede kalmış, Adalarla ilgili her türlü nesnenin toplanması için davetiye aslında. Adalar Müzesi tamamlandığı takdirde, İstanbul'un ilk kent müzesi olacak. Müze, Adalıların hayatında önemli bir yeri olan eski Büyükada İlkokulu, diğer adı ile Taş Mektep binasında kurulacak. İskenderiye Patriği Sofronios'un evi olan bina, 1922 yılından itibaren okul olarak kullanılmaya başlandı. İlk adı Köprülü Mehmet Paşa Numune Mektebi olan okulun adı daha sonra Büyükada İlkokulu olarak değiştirildi. 1967 yılına kadar bu adla hizmet vermeye devam etti.

Son Güncelleme (Çarşamba, 25 Kasım 2015 07:05)

 
Üye Girişi
Lütfen Üye Olunuz...Loading
Türkiye`nin İnanç Merkezleri
Google Dil Çeviri Robotu
Türk ve Dünya Tarihi
Google Grupları
Türk ve Dünya Tarihi grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Site İçi Arama Motoru
Ana Sayfa İlginç Tarihi Bilgiler Olaylar Adalar Müzesi'ne sergi kalkıyor!

 

Kaplıca Şifalı Su Çamur Su Water Meslek Dersleri