PostHeaderIcon Gelibolu Piri Reis Müzesi Videosu

Gelibolu Piri Reis Müzesi Videosu

Gelibolu Piri Reis Müzesi Ders Notu

Çimenlik Kalesi içinde bulunan Piri Reis Müzesi'de, Piri Reis'in, Kitab-ı Bahriye'sini yazdığı tarihten itibaren değişik tarihlerde çizdiği üç adet Çanakkale Haritası, Dünya Haritası, Piri Reis'i yaşadığı devre ait Bayrak ve Sancaklar, Osmanlı resim sanatı olan Manzaralı Resim Sanatının üstadı Nasuh Matrak-çı'ya ait kitaplardan örnekler yer almaktadır.
Doğum tarihi kesinlikle bilinmeyen büyük Türk Bilgini Kaptan-ı Derya, Piri Reis, 1465 - 1470 yılları arasında, Gelibolu ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Bugün bile erişilmesi güç bir bilgiye sahip olan Piri Reis, meşhur Kitab-ı Bahriye (Denizlerin Kitabı) sini Çanakkale'de meydana getirmiştir.
1-5 Temmuz 1983 tarihleri arasında Çanakkale'de düzenlenen Piri Reis Haftası ve Sempozyumun-da, Piri Reis'in Gelibolu'da tuttuğu notlarını, Çanakkale'de Kilitbahir ve Çimenlik (Sultaniye) Kalelerin-de kitap haline getirdiği açıklanmıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, ''Kaptan-ı Deryalar şehri olan Gelibolu'da önümüzdeki yıllarda, Denize Sevgi ve Kaptan-ı Deryalar parkları da yapılacaktır'' dedi.

Gelibolu’da bu yıl 16'ıncısı düzenlenen Uluslararası Altın Sardalye Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın desteğiyle iç kısmı yenilenen ve çeşitli materyallerle donatılan Piri Reis Müzesi’nin açılışı yapıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, son derece heyecanlı bir gün yaşadığını ve ikinci memleketinin ise Gelibolu olduğunu belirterek, ''Bu bakımdan da ayrıca heyecanlıyım. Benim babam bir kara subayıydı. Annem kucağına beni alır almaz buraya tayin olmuşlar ve benim çocukluğumun büyük bir bölümü Gelibolu'da geçti. İstanbul'da doğmama rağmen ben kendimi bir bakıma da Gelibolulu sayarım. Onun için ne zaman buraya adım atsam, içimi ayrı bir heyecan kaplar. Bugün burada bulunmanın diğer bir heyecanı da Piri Reis Müzesi’ni açmaktır'' dedi.

Piri Reis Müzesi’nin iç kısmının yeniden düzenlenmesini sağlayan Bahçeşehir Üniversitesi yetkililerine teşekkür eden Ataç, ilerleyen zamanlarda Gelibolu'da güzel şeylerin olacağına inandığını belirterek, ''Üniversite tarafından aynı zamanda Gelibolu'da bir yelken kulübü de açılmalıdır. Kaptan-ı Deryalar şehri olan Gelibolu'da önümüzdeki yıllarda, Kaptan-ı Deryalar parkları da yapılacaktır'' diye konuştu.

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı da Gelibolu'da yeni tersanelerin planlanmasının, deniz ulaşımında sağlanan iyileştirmelerin hepsinin, Gelibolu'nun ekonomik ve sosyal gelişimini ve kalkınmasını hedeflediğini söyledi.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Deniz Ülke Arıboğan ise Gelibolu'nun Türkiye için çok önemli ve kutsal topraklar olduğunu ifade ederek, ''Gelibolu'nun kutsal topraklar olmasının çok çeşitli nedenlerinin arasında çok eski tarihe kadar giden kökleri de var. Bizler geleceği inşa etmeye çalışıyoruz. Kökünden uzak bir gelecek anlayışının var olamayacağını da çok iyi biliyoruz. Onun için de buradayız. Tarih projelerimize çeşitli yerlerde devam ediyoruz. Tarihin ilk meclisini yine biz restore ediyoruz. Bunun dışındaki birçok projede de bizi göreceksiniz'' diye konuştu.

Prof. Dr. Arıboğan, tarihin her döneminde büyük devlet olabilmenin ön şartının denizlere hakim olmaktan geçtiğini, denizlere hakim olmanın büyük avantajlar sağladığını ifade etti. Denizlere hakimiyetin sadece savaş zamanında değil barış zamanında da çok önemli olduğunu ifade eden Prof.Dr. Arıboğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Ticaret, toplumlar arası iletişim, ekonomik ilişkiler açısından da önemli olmuştur. Antik Yunan'dan günümüze kadar gelebilirsiniz, Roma, Osmanlı, İngiltere ve Amerika'nın da deniz gücü vardı. Etrafı denizlerle çevrili olan bu ülke deniz ülkesidir. Bu deniz ülkesinin bu vasfını unutmak hem geçmişe hem geleceğe yönelik çok büyük bir aymazlık olur. Bu açıdan bizlerde geleceğe yönelik denizcilik sektöründe gemiler yaparak, kaptanlar yetiştireceğiz.''

Konuşmaların ardından, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Feyyaz Öğütçü, Gelibolu Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, 2.Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Güner, Gelibolu Belediye Başkanı Cihat Bingöl, Bahçeşehir Üniversitesi rektörü Deniz Ülke Arıboğan ve çok sayıda davetlinin katılımı ile Piri Reis Müzesi’nin açılışı yapıldı. Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen Piri Reis Müzesi’ne, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Müzesi’nden sağlanan Piri Reis objelerinin yanı sıra, tablolar, gemi maketleri, Piri Reis heykeli ve duvarlarda denizcilik tarihini anlatan yazılar bulunuyor. Bahçeşehir Üniversitesi’nin müzenin düzenlenmesi için 400.000 TL harcadığı, Gelibolu Belediyesi’nin de düzenleme çalışmalarına katkı sağladığı belirtildi.

Son Güncelleme (Cuma, 27 Kasım 2015 18:34)

 
Üye Girişi
Lütfen Üye Olunuz...Loading
Türkiye`nin İnanç Merkezleri
Google Dil Çeviri Robotu
Türk ve Dünya Tarihi
Google Grupları
Türk ve Dünya Tarihi grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Site İçi Arama Motoru
Ana Sayfa Müzeler Videoları Gelibolu Piri Reis Müzesi Videosu

 

Kaplıca Şifalı Su Çamur Su Water Meslek Dersleri