PostHeaderIcon Birinci Dünya Savaşı ve Sonuçları Video Ders Anlatımı

1.ÜNİTE : YİRMİNCİ(XX.)YÜZYIL BAŞLARINDA DÜNYA

A.    I. DÜNYA SAVAŞI VE SONUÇLARI

1.1. Dünya Savaşı

1914 yılında başlayan I. Dünya Savaşı 1918'de sona erdi. Bu savaş milyonlarca insanın ölümüne ve sakat kalmasına, dünya üzerinde maddi ve manevi hasarlara sebep oldu. I. Dünya Savaşı, birçok imparatorluğun yıkılmasına yol açan insanlık tarihinin en önemli olaylarından biridir.

I.  Dünya Savaşı'nın çıkış sebeplerini XIX. yüzyıl boyunca süren ve XX. yüzyıl başlarında devam
eden olay ve gelişmeler oluşturmaktadır.

II.    sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi dersinde bu savaşın sebepleri genel ve özel olmak üzere
iki kısımda incelenmişti. Genel sebeplerin Fransız İhtilali sonucunda yayılan milliyetçilik anlayışı ve
Sanayi İnkılabını gerçekleştiren Avrupa devletleri arasındaki ekonomik rekabet olduğu belirtilmişti.

Fransız İhtilali sonucunda özellikle milliyetçilik akımından etkilenen milletler, büyük devletlerin kışkırtması sonucunda Avrupa'da birçok savaşın çıkmasına neden oldu.

XIX. yüzyılın ikinci yarısında İtalya (1870) ve Almanya'nın (1871) siyasi birliklerini geç kurmuş olmaları, sanayilerini güçlendirerek ham madde ve pazar arayışlarına girmeleri mevcut dengeleri boz­du. Almanya'nın bu girişimi o zamana kadar sömürgecilikte rakipsiz olan İngiltere, Fransa ve Rusya'nın yeni müttefik aramalarına yol açtı. Almanya'nın güçlenmesi, İngiltere, Rusya ve Fransa'yı birbirlerine yaklaştırdı.

I. Dünya Savaşı'nın özel sebepleri arasında devletlerarası ilişkiler önemli bir yer tutuyordu. Almanya'nın siyasi birliğini kurarken işgal ettiği (1871) Fransız toprağı Alsace-Lorraine (Alsas-Loren) yüzünden, Fransa ile arası açılmıştı. Fransa, önemli kömür ve demir yatağı olan bu bölgeyi geri almak istiyordu.

Balkan toprakları Avusturya - Macaristan ile Rusya arasında rekabet alanı hâline geldi. Avusturya-Macaristan geçmişte sahip olduğu Balkanların tamamına tek başına egemen olmak istiyordu. Rusya da sıcak denizlere açılma ve Panislavizm politikası gereği Balkanlara hâkim olma düşüncesindeydi. Rusya bu düşüncelerini gerçekleştirmek için Osmanlı ve Avusturya-Macaristan topraklarında yaşayan Slavları isyana teşvik ediyordu.

Avusturya-Macaristan ile ortak politika izleyen Almanya Pancermenizm (Cermen birliği) politikası gereği Rusya'nın Balkanlara yerleşmesine karşıydı. Ayrıca Almanya'nın Osmanlı Devleti'ne yakınlaşma politikası, sömürgelerine giden en kısa yolun kesilmesinden endişe eden İngiltere'yi rahatsız etmiş ve İngiltere'yi Fransa ve Rusya'yla ittifaka yöneltmişti.

Rusya, tarihî emeline bu ittifak yoluyla İstanbul ve Çanak­kale Boğazlarını ele geçirerek Akdeniz'e açılmak suretiyle kavuşmak istiyordu.

Sanayisini güçlendiren İtalya, ham madde için Akdeniz ve çevresinde sömürgeler elde ederek eski gücüne ulaşmak niye­tindeydi. Bu nedenle ingiliz sömürgelerine göz dikmişti. Ayrıca Avusturya-Macaristan İmparatorluğu egemenliğinde kalmış İtalyan topraklarını da kurtarmak istiyordu.

1. Dünya Savaşı, 28 Haziran 1914'te Saraybosna'da Avusturya-Macaristan veliahtı Ferdinand'ın bir Sırplı tarafından öldürülmesi ile başladı. Savaş kısa sürede üç kıtaya yayıldı. Önceleri tarafsız kalan ABD'nin savaşa girmesiyle "İtilaf Devletleri" savaşı kazandı. Bloklar arasında ateşkes anlaşmaları imzalandı.

Son Güncelleme (Pazar, 29 Kasım 2015 07:14)

 
Üye Girişi
Lütfen Üye Olunuz...Loading
Türkiye`nin İnanç Merkezleri
Google Dil Çeviri Robotu
Türk ve Dünya Tarihi
Google Grupları
Türk ve Dünya Tarihi grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Site İçi Arama Motoru
Ana Sayfa Yirminci Yüzyıl Başlarında Dünya Birinci Dünya Savaşı ve Sonuçları Video Ders Anlatımı

 

Kaplıca Şifalı Su Çamur Su Water Meslek Dersleri